Dlaczego trzeba regenerować pompę głębinową?

Pompy głębinowe, nawet te najlepsze i najdroższe, mają ograniczoną żywotność, ponieważ pracują one w bardzo specyficznych warunkach, a mianowicie są zanurzone w wodzie, nie zawsze odpowiednio czystej, zazwyczaj w wodzie, która zawiera bardzo dużo żelaza oraz manganu, ale również jest bardzo twarda, wielokrotnie uruchamia się oraz wyłącza w ciągu doby, a cykle jej pracy są krótkie, ale dość intensywne. Wniosek jest prosty: prędzej czy później będziemy musieli liczyć z jej regeneracją.

Najczęstsze przyczyny awarii pompy głębinowej

Pompy głębinowe są w stanie znieść naprawdę wiele i bardzo rzadko sprawiają problemy użytkownikom. Zwykle jest tak, że kiedy dochodzi do jakiejkolwiek awarii w pompie głębinowej, to wina leży nie po stronie producenta, ale użytkownika, instalatora, bądź zakładu energetycznego.

Do awarii pomp głębinowych najczęściej dochodzi w wyniku:

  •  złego montażu – na przykład zbyt głębokiego lub zbyt płytkiego zanurzenia pompy w otworze studziennym,
    nieodpowiedniego doboru pompy głębinowej – tutaj można wspomnieć np. o tłoczeniu silnie zapiaszczonej wody pompą, która nie jest przystosowana do takich warunków,
  • złego ustawienia wyłącznika ciśnieniowego – powoduje to zbyt częste uruchamianie się pompy, co niestety może prowadzić do uszkodzenia silnika oraz elementów hydraulicznych,
  • problemów z hydroforem – zbyt niskie ciśnienie w hydroforze, które może być spowodowane pęknięciem przepony lub niedopompowaniem poduszki powietrznej, również może być przyczyną częstego załączanie się pompy, a w konsekwencji jej przyspieszonego zużycia,
  • skoków napięcia w instalacji – skoki zdarzają się dość często, natomiast silnik pompy jest na nie bardzo wrażliwy, dlatego dobrze stosować odpowiednie zabezpieczenie elektryczne przeznaczone do pomp głębinowych.

Pamiętajmy, że do awarii może dojść również w wyniku przerwania kabla zasilającego, bądź rozhermetyzowania się jego przedłużenia, unieruchomienia wirnika czy pracy na sucho oraz zablokowania zaworu zwrotnego.

Na czym polega regeneracja pompy głębinowej?

Regeneracja pompy głębinowej jest niczym innym, jak rozebraniem całej pompy w celu ustalenia przyczyny usterki, a następnie wymianą uszkodzonych części oraz tych, które uwydatniają już oznaki zużycia. Zakres regeneracji jest uzależniony od tego, z jak dużą awarią mamy do czynienia. Natomiast celem regeneracji jest przywrócenie pompy głębinowej do idealnej sprawności. Po takim zabiegu urządzenie będzie pracować w pełnym zakresie wydajności.

Jeżeli jesteście zainteresowani takimi usługami jak wiercenie studni głębinowej, renowacją studni głębinowej czy regeneracją pompy, to koniecznie zobaczcie naszą szczegółową ofertę TUTAJ.