Studia głębinowa nie ma prawa bytu bez pompy. W artykule przytoczymy kilka istotnych kwestii dotyczących montażu i użytkowania pomp głębinowych.

Czym jest zespół pompowy?

Pompa głębinowa jest zawsze zamontowana na silniku, w układzie pionowym, przez to całość określa się jako zespół pompowy.

Zespół pompowy jest zwartą konstrukcją, niezawodną w działaniu. Do tego jej montaż jest szybki, a sama pompa jest tania w eksploatacji. Nie wymaga dużych otworów studziennych, ani budynków nadziemnych ponad studnią.

Działanie pompy głębinowej

Zespół pompowy posiada w swojej dolnej części silnik elektryczny zatapialny, natomiast w górnej części znajduje się wirowa pompa głębinowa. Na silniku zamontowany jest korpus ssawny, oraz stopnie pompy. Na jej końcu znajduje się korpus zaworu zwrotnego oraz korpus końcowy, które służą do połączenia pompy z rurociągiem. Układ wirujący urządzenia jest połączony z wałem silnika poprzez sprzęgło.

Stopnie pompy głębinowej łączy się na podstawie wielkości i rodzaju urządzenia. Niektóre pompy posiadają taśmy ściągowe, a niektóre śruby dwustronne.

Gdzie stosuje się tego typu pompy?

Zespoły pompowe można spotkać w kopalniach, budownictwie, komunalnych wodociągach, oraz wśród właścicieli indywidualnych ujęć wody.

DrillPol – studnie głębinowe

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na budowę studni głębinowej oraz do zapoznania się z poradnikiem o studniach.