Budowa studni głębinowej to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wśród osób, które decydują się na dodatkowe źródło wody – często używane do podlewania ogrodu lub sadu. Jednak warto zaznaczyć, że coraz więcej z nas decyduje się na taką inwestycję, rezygnując jednocześnie z podłączenia do sieci wodociągów miejskich. Dzieje się tak, ze względu na stale rosnące ceny wody oraz jej gorszą jakość. Sprawdźmy na co zwrócić uwagę podczas budowy studni głębinowej.
Nieodpowiedni teren
Jeśli przed zakupem działki wiemy, że będziemy czerpać wodę z własnego ujęcia warto skontaktować się z wykonawcą budowy studni, który oszacuje na jakiej głębokości znajduje się woda oraz jaki będzie orientacyjny koszt budowy studni głębinowej. Są bowiem tereny, na których taka inwestycja wiąże się z większym nakładem finansowym, ponieważ warstwy wodonośne znajdują się głęboko w ziemi.
Lokalizacja studni głębinowej na działce
Warto zaznaczyć, że lokalizacja studni głębinowej na działce nie powinna być przypadkowa. Tą kwestię regulują przepisy prawne. Studnia dostarczająca wodę do spożycia powinna być zlokalizowana w odległości:
- 5 metrów od granic działki
- 7.5 metrów od osi rowu przydrożnego
- 15 metrów od budynków inwentarskich i zbiorników do gromadzenia nieczystości
- 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji
- 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych
Badanie geologiczne, wydajności studni oraz jakości wody
Wiele osób rezygnuje z przeprowadzenia badania geologicznego terenu. Wykonanie odwiertu bez ekspertyzy wiąże się z dodatkowymi kosztami. Bardzo istotną kwestią jest także wykonanie badania wydajności studni, które pozwoli na dobór odpowiedniej pompy. Badanie polega na pompowaniu studni przez godzinę jednocześnie zapewniając jej płukanie. Warto także wykonać badanie jakości wody, które z kolei pozwoli dobrać odpowiednią metodę uzdatniania.
Szukasz profesjonalnego wykonawcy budowy studni głębinowej? Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą Drillpol.