Obecnie osoby, które decydują się na budowę domu coraz częściej stają przed dylematem – skąd czerpać wodę? Wielu z nich zastanawia się nad budową studni, nawet w sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań podłączenia się do sieci wodociągowej. Woda z własnego ujęcia jest o wiele czystsza, a zastosowanie takiego rozwiązania niesie ze sobą także korzyści finansowe.

Studnia wiercona oraz kopana

Decydując się na własne ujęcie wody, warto na samym początku zastanowić się, jaki rodzaj studni wybierzemy. Tradycyjne studnie – te spotykane na wsiach są coraz rzadziej wybierane, chociaż nadal dostępne. Obecnie coraz częściej stosowane są studnie wiercone.

Czym się charakteryzują klasyczne studnie?

Studnie kopane wykonywane są ręcznie, nie jest to szczególny problem, gdyż ich głębokość zwykle nie przekracza paru metrów. Wykonany wykop jest chroniony przed osunięciem przez betonowe kręgi. Istotne, aby kręgi były solidnie połączone, co uchroni przenikanie wody z wyższych warstw, która jest bardziej zanieczyszczona. Wodę ze studni wydobywa najczęściej pompa elektryczna.

Czym charakteryzują się studnie głębinowe (wiercone)?

Zdecydować można się także na studnie głębinowe – wiercone. Wykonane są przy pomocy wiertnicy, ponieważ ich głębokość przekracza 10 metrów. Rura osłonowa oraz filtrująca zapewnia odpowiedni przepływ wody. Pierwsza z rur – osłonowa zakończona jest obejmą nośną zawierającą przyłącze wody a także zawór odcinający.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!
Firma DrillPol