Studnia głębinowa czy studnia kopana?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na własne ujęcie wody na działce. Nie tylko te osoby, które nie mają dostępu do sieci wodociągowej, ale również osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne bądź posiadacze domów jednorodzinnych. Własna studnia pozwala przede wszystkim uniezależnić się od dostawców wody oraz ograniczyć koszty jej dostaw. Pozostaje jedynie pytanie, jaki typ studni powinniśmy wybrać, głębinową czy może kopaną, ponieważ pomiędzy nimi są bardzo wyraźne różnice.

Studnie kopane

Studnie kopane zdobyły dużą popularność dzięki prostocie ich wykonania. Zazwyczaj są one płytkie, rzadko sięgają głębokości większej niż 10–15 metrów. Studnie kopane są proste oraz tanie w wykonaniu. Natomiast do pobierania wody wystarczają zazwyczaj zestawy hydroforowe. Obecnie często woda z takiej studni pobierana jest ręcznie, co jest niemałą zaletą w miejscach, które są pozbawione energii elektrycznej. Mała głębokość studni kopanych powoduje niestety, że są one narażone na dość spore zanieczyszczenia mikrobiologiczne oraz chemiczne, przenikające przez powierzchniowe warstwy gleby.

Często nieczystości bądź stosowane nawozy sztuczne przenikają z nieszczelnych szamb do warstw wodonośnych. Woda z takich studni bardzo często jest niezdatna do bezpośredniego spożycia zarówno przez ludzi, jak i zwierząt. Natomiast jej uzdatnianie dużo kosztuje oraz wymaga specjalistycznych urządzeń uzdatniających, co w przypadku domów jednorodzinnych lub małych gospodarstw czyni inwestycję bardzo nieopłacalną.

Studnia głębinowa

Studnie głębinowe to obecnie najczęściej wybierany typ studni. Wynika to z ich ogromnej wydajności w porównaniu ze studniami kopanymi, ale również faktu, że pozyskiwana z nich woda jest zdatna do bezpośredniego spożycia. W ich przypadku wodę pobiera się na bardzo dużej głębokości, nierzadko przekraczającej nawet 20 metrów pod powierzchnią gruntu. Znajdujące się tak głęboko warstwy wody są zlokalizowane pod kilkoma nieprzepuszczalnymi warstwami, na przykład gliny. Obecność takich warstw skutecznie chroni warstwę wodonośną przed wszelkimi zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi oraz chemicznymi.

Studnie głębinowe wywierca się, a więc ich wykonaniem muszą zająć się profesjonalne firmy, które posiadają odpowiednie urządzenia. Decydując się na studnię wierconą, warto wykonać otwór o większej średnicy, by była możliwość skorzystania z większych pomp, ponieważ mała średnica odwiertu niestety wymusi na nas konieczność stosowania specjalnych pomp, które są droższe od większych modeli. Studnie głębinowe zatem to najlepsze rozwiązanie dla zabudowy indywidualnej dla gospodarstw rolnych, agroturystycznych, jak i działek rekreacyjnych. Sprawdzą się one także w zlokalizowanych na uboczach ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, kempingach czy pensjonatach.

Jeśli jesteś zainteresowany budową studni głębinowej, to koniecznie zapoznaj się z oferta naszej firmy na drillpol.com.