Własne ujęcie wody to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych. Decydując się na budowę studni głębinowej należy pamiętać, żeby wykonać inwestycję zgodnie z przepisami prawa budowlanego, wodnego oraz geodezyjnego a także górniczego. Sprawdźmy co poszczególne z nich regulują.
Prawo budowlane
Prawo wodne oraz geologiczne i górnicze
Akty prawne regulujące kwestie formalne związane z rozpoczęciem budowy studni głębinowej. O tym, czy budowa studni wymaga uzyskania stosownego pozwolenia decyduje jej głębokość oraz wydajność.
Przepisy regulują, że studnie o głębokości do 30 metrów, których wydajność nie przekracza na dobę 5m3 nie wymagają uzyskania pozwolenia wodno-prawnego a jedynie zgłoszenia.
Co zrobić, aby uzyskać pozwolenie na budowę studni?
W pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek na budowę studni głębinowej dołączając niezbędną dokumentację geologiczną, rysunki określające położenie studni na działce oraz dokument o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Warto zaznaczyć, że budowa studni musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym w danym miejscu zamieszkania.
Wykonawca studni głębinowej
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę przed nami wybór firmy, która zajmie się budową ujęcia wody. Warto postawić na wykonawcę, który oprócz profesjonalnego sprzętu będzie miał duże doświadczenie. Firma Drillpol to najlepszy wybór – sprawna i profesjonalna budowa studni głębinowej.