Obecnie wielu inwestorów pomimo tego, że ma możliwość podłączenia gospodarstwa do miejskiej sieci wodociągowej decyduje się na własne ujęcie wody – budowę studni głębinowej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – przede wszystkim nie musimy martwić się o jakość wody oraz stałe podwyżki cen. Poznajmy metody budowy studni głębinowych.
Warunki gruntowo- wodne
Przed rozpoczęcie prac związanych z wierceniem studni głębinowej konieczne jest sprawdzenie warunków gruntowo-wodnych, które pozwolą oszacować głębokość zalegania warstwy wodonośnej oraz jakości wody.
Metody budowy studnie głębinowej
Studnie głębinową można wykonać metodą obrotowo-udarową lub wiertniczą. Pierwsza z nich polega na wierceniu w gruncie świdrami w osłonie rur stalowych, które wpycha się do otworu coraz głębiej. Po dotarciu do warstwy wodonośnej do rury wpuszcza się kolumnę filtracyjną i usuwa osłonę.
Metoda wiertnicza polega na montażu kolumny filtracyjnej w tak zwanym otworze bosym – bez stalowych rur. Kolumny filtracyjne zamontowane w otworze uzbraja się w pompę głębinową w celu wykonania pompowania oczyszczającego. Dzięki temu z filtra zostaną usunięte drobiny, które przedostały się do niego podczas wiercenia. Można także wykonać dezynsekcję studni wlewając do niej roztwór z podchlorynu sodu i pozostawiając go w otworze przez dobę. Następnie należy wykonać kolejne pompowanie. W ten sposób przygotowany otwór jest gotowy do uzbrojenia w pompę.
Drillpol – kompleksowe usługi
Jeśli szukacie firmy specjalizującej się w budowie studni głębinowej zachęcamy do zapoznania się z ofertą Drillpol. Doświadczenie w branży oraz umiejętności wykwalifikowanych pracowników wpływają na najwyższą jakość świadczonych usług.