Zastosowanie i zasada działania pomp głębinowych

Pompy głębinowe są przystosowane do pracy w wodzie oraz umożliwiają pompowanie wody z dużych głębokości. Instalacja pompy głębinowej jest niezbędna między innymi, jeżeli planujemy budowę studni głębinowej, jednak nie jest to jedyne jej zastosowanie. Pompę głębinową z powodzeniem wykorzystać możemy również w gospodarstwie domowym oraz w przemyśle. Konstrukcja pompy może być śrubowa bądź monoblokowa, a dostępne są na rynku w różnych wielkościach, uzależnionych parametrami średnicy. Sprawdźmy więc, jak działa pompa głębinowa oraz gdzie się ją wykorzystuje?

Jak działa pompa głębinowa?

Pompa głębinowa inaczej nazywana również pompą wirową, co bardzo dobrze oddaje charakterystykę jej budowy oraz tłumaczy zasadę działania. Pompa głębinowa pracuje w pionie bądź w poziomie i uruchamia się wyłącznie wtedy, gdy następuje pobór wody. Głównym mechanizmem pompy głębinowej jest promieniowy lub diagonalny wirnik, który wytwarza różnicę ciśnień pomiędzy stroną ssawną a tłoczną. Wirnik pompy napędzany to silnik elektryczny, który jest chłodzony przepływającą cieczą. Pompa montowana jest na silniku głębinowym, a dostępna jest w wersji jednofazowej lub trójfazowej. Zintegrowane sprzęgło pompy przenosi napęd z silnika na element hydrauliczny, czyli tak zwany system wirników łopatkowych. Natomiast od strony tłocznej pompa połączona jest z rurociągiem tłocznym przy użyciu kołnierza bądź gwintu. Nowoczesne pompy głębinowe działają automatycznie oraz wyposażone są w specjalne czujniki poziomu wody i specjalne bezpieczniki, które zabezpieczają przed przegrzaniem urządzenia lub jego awarią w wyniku spięcia elektrycznego.

Zastosowanie pompy głębinowej

Pompa głębinowa wykorzystywana jest przede wszystkim do wydobycia wody z pionowych ujęć wód podziemnych, takich właśnie jak studnie głębinowe, ale także ze zbiorników wolnostojących. Pamiętajmy jednak, że pompy, które tłoczą wodę pitą muszą posiadać przede wszystkim odpowiednie atesty higieniczne. Pompy głębinowe używane są również w przemyśle, między innymi w przemyśle naftowym oraz w przemyśle kopalnianym do odwadniania konstrukcji podziemnych. Wykorzystywane są one także w branży piwowarskiej, w rolnictwie oraz w sieciach wodno-kanalizacyjnych. Przy ich użyciu wydobywane są też wody mineralne oraz termalne.

Jeśli jesteś zainteresowany, to zapraszamy na naszą stronę drillpol.com, gdzie zapoznasz się ze szczegółową ofertą naszej firmy.