Jak zdezynfekować studnię głębinową?

Studnia głębinowa to źródło czystej i zdrowej wody. To główna z jej wielu zalet. Użytkownicy podkreślają także, że cieszą się, iż są niezależni od wodociągów oraz stale wzrastających cen za wodę. Zdarza się jednak, że woda ze studni głębinowych nie nadaje się do spożycia – najczęściej w przypadku zalania jej w trakcie powodzi lub skażenia wód gruntowych danego obszaru. W takich przypadkach, w celu przywrócenia odpowiednich parametrów wody, niezbędna jest dezynfekcja studni.

Proces dezynfekcji studni głębinowej

Metoda dezynsekcji studni wierconej różni się od kopanej. W pierwszym przypadku proces dezynfekcji polega na długotrwałym pompowaniu roztworu wapna chlorowanego lub podchlorynu sodu, który jest wprowadzony do studni specjalną pompą. Proporcje roztworu wynoszą 2 łyżeczki wapna chlorowanego na 10 litrów wody.

Jeśli mamy do czynienia z dezynfekcją studni kopanej, należy w pierwszej kolejności zmierzyć głębokość wody i ją odpompować. Kolejno oczyścić cembrownie studni, przyrządy do czerpania wody oraz pokrywę studni. Następnie należy wypełnić dno studni żwirem i wymienić wodę, do której dodajemy roztwór. Po upływie 24 godzin wodę należy wybierać do momentu, aż zapach chloru ustanie.

Po zakończeniu prac dezynfekujących warto zlecić badanie wody. Jeśli woda nie spełni norm przydatności do spożycia, proces czyszczenia wody należy powtarzać do skutku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat studni głębinowych, sprawdź nasz poradnik albo skontaktuj się z nami bezpośrednio.