Rodzaje pomp głębinowych do studni

Własne ujęcie wody to obecnie bardzo korzystne rozwiązanie, które gwarantuje niezależność oraz dobrej jakości wodę, a z biegiem czasu generuje spore oszczędności. Budowa studni głębinowej wymaga specjalistycznej wiedzy fachowców, ich doświadczenia oraz profesjonalnego sprzętu, który jest niezbędny do wykonywania prac pod ziemią i poradzi sobie z panującymi tak warunkami. Kolejną istotną kwestią są poszczególne elementy studni głębinowej, które muszą być odpowiednio dobrane do potrzeb użytkowników oraz warunków terenu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej pompy do studni głębinowej. Sprawdźmy jakie są ich rodzaje.

Rozmiary pomp głębinowych według cali

  • 2 – calowe – charakteryzują się niewielką średnicą i sprostają potrzebom użytkowników domków jednorodzinnych oraz letniskowych. W wielu przypadkach są wykorzystywane podczas prac geologicznych.
  • 3 – calowe – pompy wykorzystywane podczas budowy standardowych studni głębinowych, które dostosowane są do domków oraz działek i gospodarstw rolnych. Umożliwiają pompowanie wody z otwartych zbiorników – jezior lub stawów. Mogą być wykorzystywane do drenażu oraz obniżenia poziomu wód gruntowych.
  • 4 – calowe – to pompy, które najczęściej są wybierane podczas budowy studni głębinowej dla gospodarstw prywatnych oraz rolnych. Podobnie jak w przypadku pompy 3 – calowej, pompa ta, idealna będzie do drenażu i obniżenia poziomu wód gruntowych.
  • 5 – calowe – cechują się wydajnością powyżej 500 litrów na minutę i mogą pobierać bardzo zimną wodę. Umożliwiają pompowanie wody z otwartych zbiorników wodnych. Dobrze sprawdzą się do drenażu oraz obniżenia poziomu wód gruntowych.
  • 6 – calowe – mają bardzo różnorodne zastosowanie i wyróżniają się wysoką wydajnością. Podobnie jak powyższe modele są dostosowane do pompowania wód z otwartych zbiorników oraz dobrze sprawdzą się podczas drenażu lub obniżenia poziomu wód gruntowych.

Rodzaje pomp głębinowych

Ze względu na konstrukcję pompy do studni głębinowej można podzielić na

  • monoblokowe – w ich przypadku silnik, który napędza wirnik lub ślimak jest z nimi zintegrowany. Idealnie sprawdzą się do pompowania wody czystej lub lekko zanieczyszczonej. Dostępne są w wersji pionowej i poziomej oraz wirnikiem otwartym lub zamkniętym.
  • śrubowe – nazywane również ślimakowymi. Podczas ich pracy następuje transportowanie wody z ssącej do tłoczonej części. Są wyposażone w „mokry” silnik. Doskonale sprawdzą się w studniach głębinowych stworzonych na potrzeby domów jednorodzinnych, gospodarstw lub ogródków działkowych.

Szukacie profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w budowie studni głębinowych? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i przejrzenia naszego poradnika o studniach głębinowych. Oferujemy fachowe doradztwo oraz profesjonalne usługi budowy studni. Wykonujemy także serwis pomp głębinowych.