Regeneracja oraz renowacja studni głębinowych to gruntowny proces, który pozwala nam na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania studni głębinowej. Renowacja studni głębinowej obejmuje wszystkie metody oraz środki przydatne do pozbycia się nagromadzonego osadu z wewnętrznej części filtra, ale także zewnętrznej warstwy około filtrowej. Renowacja studni głębinowej polega na poprawieniu sprawności studni, dzięki czemu zdecydowanie poprawia się jej wydajność.
Czas robi swoje
Wszystkie studnie głębinowe, bez względu na konstrukcję, ulegają procesom zużycia oraz starzenia. Przyczyną tego są oczywiście procesy chemiczne, biologiczne oraz fizyczne. Wewnątrz, jak i na zewnątrz filtra, który znajduje się w studni gromadzi się problematyczny osad, który zamyka szczeliny oraz pory filtracyjne, zmniejsza sprawność studni, a ostatecznie, prowadzi nawet do całkowitego zablokowania przepływu wody. Dlatego regeneracja studni jest procesem niezbędnym, ale przede wszystkim, opłacalnym. Bierne przyglądanie się procesowi starzenia, prowadzi do tworzenia się tak zwanych złogów twardych, które są bardzo trudne do rozpuszczenia. Musimy więc reagować jak najwcześniej, póki osady są miękkie i łatwe do rozpuszczenia.
Okresowe badania i przeglądy studni
Dokonywanie regularnych przeglądów stanu studni, jak i również renowacji umożliwia odpowiednie monitorowanie sytuacji na bieżąco i reagowanie w porę, bez konieczności ponoszenia większych kosztów regeneracji bądź wiercenia otworu pod całkowicie nową studnię głębinową. Zbyt często studnie, które tracą swoją wydajność, przeznaczane są do likwidacji, tymczasem, wystarczy ich dokładne oczyszczenie.
Jakie są metody regeneracji studni?
Studnie mają dość zróżnicowane konstrukcje, a stosowane w nich filtry wykonane z różnych materiałów, takich jak stal czy PVC. Natomiast dostępne metody oraz technologie renowacji i czyszczenia muszą uwzględniać materiał, ale także konstrukcję studni i jej filtra w taki sposób, aby zastosowane metody czyszczenia były najskuteczniejsze oraz bezpieczne. Należy pamiętać o tym, że dobór odpowiedniej metody wymaga dokładnej analizy studni, która uwzględnia wyniki badań, pomiarów oraz obrazu z inspekcji kamerą. Tylko wtedy, kiedy studnia jest dokładnie zbadana wtedy można wybrać odpowiednio skuteczną metodę regeneracji.