O doprowadzenie wody na działkę należy zadbać już na etapie przygotowania do budowy domu. Niestety nie zawsze istnieje możliwość podłączenia do sieci wodociągowej i wtedy pozostaje nam budowa studni, najlepiej głębinowej. Mimo często wyższych kosztów z jakimi wiąże się budowa własnego ujęcia wody, to inwestycja ta oznacza w dłuższej perspektywie ogromne oszczędności podczas użytkowania. Ile kosztuje budowa studni, jakie elementy musi zawierać taka instalacja oraz jakie formalności musimy spełnić? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.
Studnia i jej rodzaje
Jeżeli decydujemy się na budowę konkretnej studni, tutaj mowa o studni głębinowej, to powinny nami kierować takie aspekty, jak sposób korzystania z wody, a mianowicie czy będziemy jej potrzebować tylko do podlewania ogrodu, czy również w postaci wody pitnej oraz warunki terenowe. Najważniejszymi czynnikami będą przede wszystkim: rodzaj gruntu, głębokość warstw wodonośnych, jakość wody oraz potrzebna ilość. Wśród najpopularniejszych typów studni wyróżnia się studnię głębinową (wierconą), studnię kręgową (kopaną) oraz studnię abisyńską, czyli tak zwaną „abisynkę” (wkręcaną). W przypadku czerpania wody pitnej, najbardziej polecana jest oczywiście studnia głębinowa.
Formalności związane z budową studni
Studnię głębinową, która będzie służyć tylko naszym potrzebom, możemy zbudować bez specjalnych zezwolenia. Natomiast jej głębokość nie może przekroczyć 30 metrów. Budowę natomiast musimy zgłosić w urzędzie – najczęściej jest to wydział architektury w urzędzie miasta lub gminy. Do zgłoszenia powinniśmy dołączyć potwierdzenie prawa do użytkowania gruntu, rysunek ukazujący położenie studni, czyli jej dokładną lokalizację pamiętając przy tym, że studnia powinna mieć odpowiednie położenie na naszej działce. Studnia musi znajdować się minimum 5 metrów od granicy działki oraz budynków; 7,5 metra od rowów, 15 metrów od szamba oraz 30 metrów od oczyszczalni ścieków.
Pamiętajmy również o tym, że jeśli dzienna norma zużycia wody na mieszkańca wynosi ponad 1,5 m³, należy wtedy uzyskać osobną zgodę na budowę, jak i wykorzystywanie studni. Mowa tutaj o tak zwanym pozwoleniu wodno-prawnym, którego uzyskanie może być trochę bardziej skomplikowane. Wówczas do urzędu musimy złożyć dokumentację badań hydrologicznych, która powstałą na podstawie wykonania odwiertu na działce. Badania te umożliwią również otrzymanie karty rejestracji studni.
Oferta firmy Drillpol
Firma Drillpol oferuje wszystkim swoim klientom profesjonalne odwierty pod studnie głębinowe, pompy ciepła oraz studnie chłonne. Do każdego klienta podchodzą indywidualnie, dzięki czemu mamy pewność, że zlecenia zawsze są wykonywane z najwyższą starannością. Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapoznaj się ze szczegółową ofertą na naszej stronie.