Czy własna studia to sposób na realne oszczędności?

Ja wiadomo każdy nowy budynek musi mieć dostęp do wody, ale również możliwość odprowadzania ścieków. O ile współcześnie nie jest żadną trudnością doprowadzić prąd na teren działki, na której planujemy budowę domu wolnostojącego, o tyle doprowadzenie wody jest niestety procesem bardziej złożonym. Czasami jest to bardzo droga inwestycja lub zwyczajnie niemożliwa, wtedy warto rozważyć wykopanie studni głębinowej. Od czego zacząć ten proces budowy studni i z jakim budżetem należy się liczyć?

Koszt studni głębinowej

Ile kosztuje wybudowanie studni zależy od szeregu różnych czynników. Studnie kopane będą zdecydowanie tańsze niż głębinowe. Natomiast licząc koszty studni głębinowej warto pamiętać o wszystkich składnikach takiej inwestycji. Po pierwsze są to kwestie formalne oraz przygotowanie dokumentacji. Możemy dokumentację wykonać sami lub zlecić to doświadczonemu wykonawcy. Koszt takiej usługi nie powinien być wyższy niż kilkaset złotych. Podobnie jest z wykonaniem badań geofizycznych dla naszej działki. Takie badania określą budowę podłoża oraz oszacują na jakiej głębokości możemy spodziewać się wody. Specjalista przygotuje taki raport w cenie od kilkuset do 1000 zł. Raport ten nie jest niezbędny, ale warto go wykonać z dwóch ważnych powodów, a mianowicie: po pierwsze określi on czy w miejscu, w którym planujemy studnię jest szansa na wodę, a po drugie na jakiej głębokości ją znajdziemy. To z kolei pozwoli nam oszacować koszt budowy studni, czyli cenę odwiertu. W zależności od regionu kosztuje on mniej więcej od 110 do 140 zł za metr.

Jeżeli jesteście zainteresowani budową studni głębinowej, to zapoznajcie się z ofertą firmy Drillpol. Świadczą profesjonalne usługi w zakresie budowy studni głębinowych oraz mają wieloletnie doświadczenie w branży.