Studnia głębinowa to pewne źródło wody, która jest zdatna do picia.

Budowa studni głębinowej

Studnię głębinową wykonuje się przez wprowadzenie w grunt rur osłonowych, a następnie wpuszczanie do ich środka filtra, który ma za zadanie zagłębić się w warstwie wodonośnej. Na sam koniec w głąb rury osłonowej wprowadzany jest przewód zawierający pompę głębinową.

Czym jest pompa głębinowa?

Pompy głębinowe to urządzenia wirowe, które służą do pompowania wody z głębokich warstw ziemi. Za pracę pomp głębinowych najczęściej odpowiada zespół wirników łopatkowych, których zadaniem jest zwiększenie momentu pędu cieczy.

Sprawdzone źródło wody

Studnie głębinowe często są droższe w wykonaniu niż inne rodzaje studni, jednak jest ona zdecydowanie pewnym źródłem wody, ponieważ pozwala na czerpanie wody z głębokości nawet kilkudziesięciu metrów. Woda która jest pobierana ze studni głębinowej jest lepsza, bo przechodzi przez o wiele większą liczbę warstw wodonośnych niż woda z tradycyjnej studni, przez co jest czystsza i zdrowsza.

Budowa studni głębinowej – dokumentacja

Zgodnie z prawem studnię do głębokości 30 metrów można wybudować bez specjalnych zezwoleń, wystarczy do tego jedynie zgłoszenie w starostwie. Dodatkowe formalności będą konieczne w momencie kiedy studnia będzie głębsza, lub jeżeli pobór wody przekroczy 5m³ na dobę. Warto zaznaczyć, że dla czteroosobowej rodziny zazwyczaj pobór wynosi 0,6m³.

Studnia głębinowa z DrillPol

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na studnie głębinowe. Wykonujemy je kompleksowo, wraz z załatwieniem formalności.